Tony Forristal & Sonny Walsh Tournament 2014


This is the Annual Inter-County Under 14 Hurling Tournament hosted by Waterford on the last weekend in August each year (Sat Aug. 30th). Division One is named after Tony Forristal, the late Mount Sion man, while Division Two is named in memory of the great De La Salle and Waterford stalwart Sonny Walsh.

 

Sonny represented Waterford at all ages for close on 20 years, winning a National League medal and All Ireland Runners Up medals in 1963. He served as Chairman, secretary and treasurer of his beloved club while still playing. Sonny was a founder member of the original Tony Forristal tournament. He died suddenly in 1983 at our club grounds in Cleaboy (at the young age of 39) while training our minor team. Sonny's grandson Seaghan Walsh is a member of the Waterford team that will play in the tournament this weekend.

 

Well done to Cork on winning the Sonny Walsh tournament....

 

Tony Forristal Groups

GROUP 1
GROUP 2
GROUP 3
GROUP 4
Laois
Offaly
Clare
Limerick
Cork
Waterford
Antrim
Kilkenny
Dublin
Galway
Tipperary
Wexford


Sonny Walsh Groups

GROUP 1
GROUP 2
GROUP 3
Cork
Tipperary
Clare
Dublin
Kerry
Limerick
Kilkenny
Waterford
Galway
Wexford
---
---

Tony Forristal Groups A+B
Fixtures & Results

Time
Team
Score
Team
Venue
10:00
Laois
0-05 : 5-08
Cork
Mount Sion
10:50
Waterford
2-11 : 0-08
Offaly
Mount Sion
11:40
Laois
1-01 : 5-09
Dublin
Mount Sion
12:30
Galway
4-21 : 0-02
Offaly
Mount Sion
13:20
Cork
1-09 : 0-03
Dublin
Mount Sion
14:10
Waterford
1-07 : 3-10
Galway
Mount Sion
15:50
Semi F
Cork
2-06 : 4-09
Galway
Mount Sion

Tony Forristal Groups C+D
Fixtures & Results

Time
Team
Score
Team
Venue
10:00
Clare
1-07 : 1-08
Antrim
St. Saviours
10:50
Limerick
0-01 : 2-15
Kilkenny
St. Saviours
11:40
Antrim
2-05 : 3-13
Tipperary
St. Saviours
12:30
Limerick
1-09 : 0-09
Wexford
St. Saviours
13:20
Clare
1-06: 2-13
Tipperary
St. Saviours
14:10
Kilkenny
4-12 : 0-07
Wexford
St. Saviours
15:50
Semi F
Tipperary
1-02 : 4-11
Kilkenny
St.Saviours

Sony Walsh Group A
Fixtures & Results

Time
Team
Score
Team
Venue
10:00
Wexford
3-05 : 2-06
Dublin
Erins Own (Poleberry)
10:50
Kilkenny
1-02 : 0-04
Cork
Erins Own (Poleberry)
12:20
Wexford
4-04 : 0-04
Kilkenny
Erins Own (Poleberry)
13:10
Cork
2-09 : 1-03
Dublin
Erins Own (Poleberry)
14:40
Wexford
0-01 : 3-09
Cork
Erins Own (Poleberry)
15:40
Kilkenny
1-07 : 3-04
Dublin
Erins Own (Poleberry)

Sony Walsh Group B
Fixtures & Results

Time
Team
Score
Team
Venue
10:00
Tipperary
1-10 : 1-01
Waterford
De La Salle (Gracedieu)
11:40
Tipperary
4-12 : 0-06
Kerry
De La Salle (Gracedieu)
13:20
Kerry
3-02 : 1-13
Waterford
De La Salle (Gracedieu)
15:40
Semi F
Tipperary
2-06 : 1-05
Galway
De La Salle (Gracedieu)

Sony Walsh Group C
Fixtures & Results

Time
Team
Score
Team
Venue
10:50
Clare
3-06 : 3-07
Limerick
De La Salle (Gracedieu)
12:30
Clare
0-09 : 4-15
Galway
De La Salle (Gracedieu)
14:10
Limerick
1-10 : 4-08
Galway
De La Salle (Gracedieu)

Finals

Time
Team
Score
Team
Venue
17:40
Tip
1-05 : 3-05
Cork
Walsh Park
18:45
Galway
2-05 : 2-16
Kilkenny
Walsh Park